GASA Company

One way to different destinations

İELTS

IELTS nedir?

IELTS, eğitim dili İngilizce olan okullarda öğrenim görmek isteyen adayların veya İngilizce'nin resmi dil olduğu ülkelerde çalışma izni almak isteyen kişilerin İngilizce dil yeterliliklerini ölçmek için hazırlanmış olan bir sınavdır. British Council (BC), University of Cambridge English For Speakers of Other Languages (ESOL) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) tarafından ortaklaşa geliştirilen bir dil sınavıdır.

IELTS, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, İngiltere ve Amerika gibi birçok ülkede üniversite ve şirketler tarafından kabul edilmektedir.

IELTS Sınavı Academic ve General Training olmak üzere iki çeşittir. General Training seçeneği genelde göçmenlik başvuruları için tercih edilir. Academic seçenek ise eğitim alanında yapılan başvurularda tercih edilmektedir. IELTS adayların salt genel İngilizce bilgilerini değil kişinin İngilizce üzerinde 4 ayrı becerisini ve dile hakimiyetini ölçen bir sınavdır.

Uluslararası geçerliliği IELTS sınavına her yıl dünyada 3 milyon kişi başvuru yapmaktadır.

"IELTS sınavını hangi kuruluşlar kabul etmektedir?"

Ielts başta İngiltere, Amerika, Kanada, Yeni Zellanda ve Avustralya olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde üniversite ve akademik program başvurularında kullanılan bir sınavdır. Türkiye'de ise hemen hemen bütün üniversitelerin hazırlık atlama sınıflarında ve akademik programlarında geçerlidir. İş hayatında ise Türkiye'de başka bankalar ve havacılık sektörü olmak üzere birçok özel ve kamu kuruluşunda kabul görmektedir.

"IELTS sınavına nasıl başvurulur?"

IELTS sınavı Türkiye'de 2 merkezde yapılmaktadır. Bunlardan biri British Council, diğeri ise IDP dir. Adaylar her iki sınav merkezinin web siteleri üzerinden online başvuru yöntemiyle sınava kayıt yaptırabilmektedirler. Sınav ayda 3-4 kez tekrarlanmaktadır.

Sınav ücreti:
IELTS (AC/GT) = 900 tl
UKIV IELTS (AC/GT) 1.850tl
Life skills A1 1.400tl

"IELTS sınavını süresi ne kadar?"

IELTS sınavı süresi Akademik veya Genel IELTS formatı için toplam 2 saat 45 dakikadır.

"IELTS sınavının teknik altyapısı nasıldır?"

IELTS tamamen kağıt üzerinde uygulanan bir sınavdır. Sınav, Listening (Dinleme), Reading (Okuma), Writing (Yazma) ve Speaking (Konuşma) olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır.

"Listening:"

Listening bölümü süresi 30 dakikadır. Listening bölümü tüm adaylar için aynı anda yapılmaktadır. IELTS uluslararası arası bir sınav olduğundan, birinden farklı bir çok aksan içerebilir. Dinleme sırasında talimatlar ve örnek sorular verilmektedir.

"Reading:"

Reading bölümü toplam 60 dakikadan oluşmaktadır. Metinler, kitap, dergi ve gazete alıntılarıdır. Sorular çoktan seçmeli, tanımlayıcı bilgi, yazarın düşüncelerini tanımlama, başlık eşleştirme, cümle tamamlama, özetleme, tablo tamamlama, kısa cevaplar verme gibi pek çok çeşitten oluşmaktadır.

"Writing:"

Writing bölümü 2 ayrı bölümden oluşur ve toplam süresi 60 dakikadır. Her bir bölüm için yazılanlar birbirinden bağımsızdır. Bu bölümde önemli olan verilen konunun iyi anlaşılmış olması, konunun açıkça anlatılması ve birden fazla destekleyici açıklama yapılmış olmasıdır.

"Speaking:"

Speaking bölümü bire bir mülakat şeklinde yapılmaktadır. Toplam 11-14 dk süren Speaking bölümü ayrı bir oturum şeklinde düzenlenir. Birinci bölümde aday kendisine sorulan günlük sorulara cevap verir. İkinci bölümde ise adaydan belirli bir konuda konuşması istenir. Daha sonra da adayın bu konu hakkında kendisine yöneltilen sorulara cevap vermesi beklenir. Listening, Reading ve Writing bölümleri ardı ardına aynı gün içinde yapılırken Speaking bölümü test merkezine bağlı olarak sınav gününden önce veya sonra yapılabilmektedir.

"IELTS sınavının sonucu kaç sene geçerli kalır?"

IELTS sınav sonucu 2 sene süreyle geçerlidir.

"En yakın IELTS sınav ne zaman?:"

Sınavlar ayda 4 kez düzenlenmektedir.

0Shares
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.