GASA Company

One way to different destinations

YDS

YDS nedir?

Yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personelinin, doçent adayları ile doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adayların ve yüksek lisans programlarına giriş yapmak isteyen lisans mezunlarının yabancı dil bilgisi seviyesini belirlemek amacıyla ilkbahar ve sonbahar dönemleri olmak üzere yılda iki kez yapılan Yabancı Dil Sınavının kısaltmasıdır.

YDS puanı nedir?

Yabancı Dil Sınavına giren adayların sınavda aldığı puandır.

Başarılı olmak için en az kaç puan almak gerekir?

Yabancı dil koşulunun sağlanması için YDS'den doçent adaylarının 100 üzerinden en az 65, doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adayların 100 üzerinden en az 55 puan almaları gerekir. Doçentlik Bilim Sınavına Almanca, Fransızca veya İngilizce dışında bir yabancı dil sınavı sonucu ile başvurulmak isteniyorsa, bu dilin Üniversitelerarası Kurul tarafından kabul edilmesi ve bu dilden YDS'de 65 veya daha yüksek puan alınması gerekir. Bilim/sanat alanı bir yabancı dille ilgili olanlar, yabancı dil sınavına başka bir dilden girmek zorundadır.

Netler nasıl hesaplanıyor?

Netler hesaplanırken yanlış cevaplanan sorular, doğru cevaplanan soruları etkilememektedir. Bu nedenle bu sınavda yapmış olduğunuz doğru sayıları hiç bir eksiltme yapılmadan doğrudan net sayılarınıza yansımaktadır.

YDS puanı nasıl hesaplanır?

Sınavda tüm soruları doğru cevaplayan bir aday 100 puan almaktadır. Yani her doğru cevaplanan soru adaylara 1,25 puan kazandırmaktadır.

0Shares
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.